יצירת ערך בויקיפדיה – איך מוסיפים והאם זה עוזר לקידום האתר בגוגל?

| מאת :

רוצה לשוחח עם מקדם אתרים מומחה?


  ויקיפדיה היא אחד המיזמים השאפתניים והמרשימים של המין האנושי. עם עשרות מיליוני ערכים וכמויות אינסופיות של מידע רלוונטי, אין פלא שזהו אתר פופולרי במיוחד – ולכן גם לא מפתיע לגלות כי כתיבת ערך בויקיפדיה עשויה לקדם את האתר שלכם בגוגל. חשוב להדגיש: הוספת ערך בויקיפדיה ואפילו עריכת דף קיים הן פעולות מורכבות שמחייבות ידע ספציפי וציות לכללים של האנציקלופדיה המקוונת, כללים שעלולים להיות נוקשים מאוד. אך ההוספה של ערך בויקיפידיה בהחלט משתלמת – כל מי שעוסק בשיווק דיגיטלי יכול לספר לכם על מקרים רבים שבהם התרומה של המהלך לדירוג של האתר הייתה דרמטית.

  מדוע וכיצד יצירת ערך בויקיפדיה תורמת לערך האתר?

  אחד המרכיבים המהותיים של קידום אתרים בגוגל הוא קישורים שמפנים אל האתר שאותו רוצים להוביל לצמרת תוצאות החיפושים הרלוונטיים. באופן טבעי, לא כל לינק אל האתר תורם לציון האיכות שלו בגוגל: מנוע החיפוש בוחן קודם כל את מידת הסמכותיות של האתר המפנה, וככל שהיא גבוהה יותר, כך הקישור עשוי להניב תועלת גבוהה יותר.

  ויקיפדיה, שנוסדה ב-2001 ע"י לארי סנגר וג'ימי ויילס, נהנית מאמינות וסמכותיות גבוהות מאוד. אמנם בדפים השונים באתר עלולות ליפול טעויות, ולפעמים נשמעות טענות על הטיות (בעיקר פוליטיות), אולם העובדה שעשרות אלפי בני אדם מקדישים כמויות זמן עצומות לבדיקה מתמדת של כל עמוד ועמוד הופכת את ויקיפדיה בסופו של דבר לאתר שגוגל מייחסת לו אמון מלא. גם אינספור הקישורים הפנימיים, תוצאה של המבנה הבסיסי של כל עמוד בויקיפדיה, תורמים לסמכותיות של האתר.

  קישור Nofollow – ובכל זאת, דירוג האתר משתפר…

  חשוב לציין כי כל הקישורים שיוצאים מוויקיפדיה מוגדרים כ-"NoFollow". זהו מונח משמעותי מאוד בהקשר של אופטימיזציה למנועי חיפוש (SEO) – התגית הזו נועדה לסמן לאלגוריתם של גוגל לא לשקלל את הקישור הספציפי בציון האיכות של האתר שאליו הוא מוביל. יש כל מיני נסיבות שבהן משתמשים ב-NoFollow, ובמקרה של ויקיפדיה הסיבה היא הרצון של האנשים שמאחורי האנציקלופדיה להשאיר אותה "נקייה" ומקור לידע בלבד ולא להפוך אותה ל"חוות לינקים" של מקדמי אתרים.

  גוגל כמובן מכבדת את ה-NoFollow, ובכל זאת יצירת ערך בויקיפדיה ושתילת קישור לאתר – כך על סמך הניסיון המצטבר של מומחי קידום אתרים – היא דרך יעילה לקדם את אותו אתר. ההערכה היא שגוגל לא מתעלמים לגמרי מהלינק מויקיפדיה, בגלל עוצמת הסמכות יוצאת הדופן שלה, ומייחסים סמכותיות גם לאתר המקודם.

  איך לכתוב ערך בוויקיפדיה?

  הוספת ערך בויקיפדיה היא כאמור משימה לא פשוטה, אם כי לא בלתי אפשרית. את התשובה לשאלה איך יוצרים ערך בויקיפדיה כדאי לחלק ל-2 חלקים: כללים טכניים וכללים לגבי התוכן.

  יצירת ערך בויקיפדיה

   

  איך להוסיף ערך בויקיפדיה מבחינת התוכן?

  כל תוכן באינטרנט חייב לעמוד בסטנדרטים מסוימים – למעש,ה הבסיס של התשובה לשאלה מה זה SEO הוא יצירת תוכן בעל ערך מוסף לגולשים בפלטפורמות שונות – אבל כשמדובר על כתיבת ערך בויקיפדיה הרף כבר גבוה במיוחד.

  ראשית, חובה לשאול את עצמנו, ביושר ובלי הנחות, האם הערך אכן ראוי להיכלל באנציקלופדיה. שימו לב: כל ערך שמתווסף לויקיפדיה נבחן ע"י עורכים, שיכולים להיות קשוחים ומן הסתם לא יורידו את הרף עבורנו, וחבל להשקיע זמן ומאמץ ביצירת ערך שבסופו של דבר יימחק (ותוך זמן קצר).

  הדגש השני מבחינת התוכן הוא להתבסס על עובדות. יצירת ערך בויקיפדיה חייבת להסתמך על מקורות אמינים ועדכניים, ולכלול אך ורק מידע יבש. טקסטים שיווקיים, דעות אישיות וכל משפט שאין לו סימוכין יימחקו, ואם יש רבים כאלה התוצאה עלולה להיות הסרת הערך כולו.

  הוספת ערך בויקיפדיה – טיפים שימושיים להיבט הטכני של הפעולה

  כפי שכל מי שאי פעם נכנס לויקיפדיה יודע, לדפים באנציקלופדיה האינטרנטית יש פורמט ברור – ומן הסתם יצירת ערך בויקיפדיה חייבת להיצמד אליו.

  בתחתית העמוד יופיעו קישורים חיצוניים אשר מפנים לאתרים שמספקים הרחבה בסוגיות שונות, וכן הערות שוליים – הערות השוליים הן למעשה הוכחות לעובדות שמפורטות בטקסט.

  בויקיפדיה עצמה ניתן למצוא גם מדריך לכתיבת ערכים וגם מדריך לעיצוב דפים, וכדאי לעבור עליהם ביסודיות כדי להבין עוד יותר לעומק איך להוסיף ערך בויקיפדיה.

  עוד המלצה חשובה היא לא להתעמת עם עורכים ותיקים, גם אם הם משנים חלק מהטקסט או מוחקים את הלינק. לדיון ענייני יש סיכוי טוב יותר לשנות את רוע הגזירה.

   

  איך להוסיף ערך בויקיפדיה – שאלות נפוצות ותשובות

  מי יכול להוסיף ערך לויקיפדיה?

  כל אחד, שכן מדובר באנציקלופדיה חופשית. יחד עם זאת, למשתמשים עם ותק בעריכת ערכים והוספה יש סיכוי טוב יותר להצליח.

  האם אפשר להוסיף קישור לערך קיים?

  באופן עקרוני כן, ומן הסתם זו פעולה פשוטה יותר מאשר יצירת ערך בויקיפדיה. עם זאת, כדאי לזכור שהעורך האחראי על אותו עמוד מקבל מיד התראה על השינוי, ואם הקישור לא עומד בכללים – הוא ייעלם תוך זמן קצר מאוד.

  האם כדאי לקשר אל דף הבית באתר?

  לא. יש סיכוי טוב יותר להפיק תועלת מכתיבת ערך בויקיפדיה אם ההפניה תהיה דווקא לדף פנימי רלוונטי במיוחד.

  על איזה טקסט להלביש את הקישור מהדף בויקיפדיה?

  כמו בכל קישור, כדאי מאוד שטקסט העוגן יהיה טבעי ובזרימה נכונה עם התוכן כולו.

  האם קישור מויקיפדיה מספק תמיד תועלת?

  באופן עקרוני, בקידום אתרים אין כזה דבר "תמיד". במקרים רבים מאוד השיפור בדירוג משמעותי וארוך טווח – ובפרט אם ההוספה של הערך בוצעה ע"י אנשי מקצוע מנוסים ומיומנים. בהתאם, זוהי פעולה שכדאי ליישם במתכונת של מיקור חוץ.

  אהבתם? שתפו את החברים!
  מודעות צד של פייסבוק
  משימות קידום אתרים

  חדשות עדכונים וכלים שימושיים